... Jaunumi ... Informācija medijiem ...

Lielākā daļa Latvijas uzņēmumu pakļauj sevi riskam zaudēt datus

Lielākā daļa Latvijas uzņēmumu pakļauj sevi riskam zaudēt datus
16.08.2007

IT uzņēmuma DEAC veiktajā mazo un vidējo uzņēmumu pētījumā secināts, ka lielākā daļa (53%) kompāniju Latvijā nav pilnībā nodrošinājušies pret savu elektronisko datu zaudēšanu, glabājot datu rezerves kopijas kompaktdiskos, pārnēsājamos cietajos diskos un pat disketēs. Savukārt gandrīz trešdaļa (28%) uzņēmumu vispār neveido elektronisko datu rezerves kopijas, tādā veidā pakļaujot sevi riskam radīt lielus finansiālus zaudējumus un pat bankrotēt.

Aptaujas rezultāti liecina, ka pārliecinošs vairākums (85.75%) uzņēmumu ir informēti un zina, kas ir datu rezerves kopiju veidošana, tomēr tikai 47% izmanto datu rezerves kopiju veidošanas pakalpojumus, kas nodrošina augstāko drošību pret datu zaudēšanu. Pārējie uzņēmumi sev svarīgu datu kopijas glabā ierīcēs, kas tehnisku vai programmatūras iemeslu dēļ var izraisīt neatgriezeniskus kompāniju datu zaudējumus. Pētījuma dati uzrāda, ka viena no šādām ierīcēm, joprojām ir diskete. To lieto 11% uzņēmumu, kuri neizmanto rezerves datu kopiju veidošanas pakalpojumus. No šiem uzņēmumiem vislielāko daļu (10%) sastāda grāmatvedības pakalpojumu sniedzēju kompānijas. IT speciālisti jau sen neiesaka izmantot disketes, jo kā datu glabāšanas ierīces tās ir nedrošas.

„Visai bieži nākas saskarties ar gadījumiem, kad uzņēmuma lokālajam datoram tehnisku vai programmatūras iemeslu dēļ „nobrūk” cietais disks, uz kura izvietoti grāmatvedības dati. Tādā gadījumā parasti datus var atjaunot, vienīgi vēlreiz visu informāciju ievadot ar roku un veicot manuālus bilanču un atskaišu pārrēķinus.” stāsta DEAC valdes priekšsēdētājs Andris Gailītis.

Par pietiekami triviālu, bet ne mazāk aktuālu situāciju var uzskatīt tādu, kad uzņēmumam būtiska informācija tiek pārnēsāta kabatas flash kartē, kas tiek nozaudēta. Vai arī, kad tiek apzagta uzņēmuma darba vieta un aiznesti visi datori, kuros glabājas kompānijai būtiska informācija.

„Mūsdienās arvien biežāk uzņēmumi lielu daļu datu veido tikai elektroniskā formātā un datu zaudēšanas gadījumos nav pat iespējams tos atjaunot no oriģinālās datu versijas. Tādos gadījumos tas var izraisīt uzņēmumam lielus finansiālus zaudējumus”, secina A. Gailītis.

Ārvalstu kompānijas elektronisko datu rezerves kopiju veidošanai pievēršas ļoti nopietni, jo to datu drošība lielā mērā ietekmē biznesa attīstību un stabilitāti. Pasaulē veiktie pētījumi liecina, ka datu zaudēšanas iemesls ASV biznesam gadā rada vismaz 12 miljardus dolāru lielus zaudējumus.

„Spriežot pēc aptaujas datiem, secinām, ka Latvijā salīdzinoši zemo interesi pēc pilnīgi drošas rezerves datu kopiju veidošanas un glabāšanas ir veicinājis mazais datu zaudēšanas pieredzes apjoms – tikai 14.5 procenti mazo un vidējo uzņēmumu ir zaudējuši tā darbībai būtiskus datus. Tomēr ir ļoti iespējams, ka arī viens nozīmīgu datu zaudēšanas gadījums uzņēmumam var nozīmēt lielus finansiālus zaudējumus vai pat uzņēmuma bankrotu, tāpēc raugoties no nopietna biznesa viedokļa šis skaitlis ir pietiekami liels, lai par to sāktu uztraukties.” uzsver A. Gailītis.

Īpašu uzdevumu ministres elektroniskās pārvaldes lietās INAS GUDELES komentārs:

„Pēdējā laikā jautājums par datu drošību un saglabāšanu ieguvis īpašu aktualitāti, tāpēc gan uzņēmumiem, gan arī valsts iestādēm nopietni jāizvērtē, kā nodrošināt savu kritisko datu drošu saglabāšanu.

IT ārpakalpojumu kompānijas DEAC veiktais pētījums uzskatāmi parāda, ka lielākā daļa uzņēmumu joprojām neizprot šī jautājuma svarīgumu. Būtu nepieļaujami, ja nopietnus secinājumus par datu saglabāšanas drošību uzņēmumi izdarītu tikai pēc tam, kad kāds no tiem saskartos ar rūgtu pieredzi.

Es ceru, ka pētījumā iegūtie rezultāti būs pamats nopietnām pārdomām par to, ko datu drošības uzlabošanā iespējams izdarīt paša uzņēmuma spēkiem un kas būtu jāuztic šīs jomas profesionāļiem.”

PAR PĒTĪJUMU

Pavisam kopā tika aptaujāti 400 uzņēmumi no 25 biznesa nozarēm. Respondentu lielāko īpatsvaru (96.25%) sastāda mazie un vidējie uzņēmumi, kuri savā darbībā izmanto mazāk nekā 10 datorus un uzņēmumi ar 10 līdz 80 datoriem.

PAR PAKALPOJUMU

DEAC piedāvātā datu rezerves kopiju veidošana jeb backup ir drošs un automatizēts pakalpojums, kas īsteno datorā esošo datu rezerves kopiju veidošanu. Visas dokumentu kopijas tiek glabātas DEAC Datu Centrā, kurā ir dubultas aizsardzības sistēmas. Datu rezerves kopēšana ir biznesa risku menedžmenta neatņemama sastāvdaļa, jo novērš riskus zaudēt uzņēmuma darbībai būtiskus datus gadījumos, kad radušies tehniski traucējumi, kas datora darbībā var izraisīt datu pazušanu vai to bojājumus, kā arī, zādzību, nozaudēšanas, dabas katastrofu, ugunsgrēku un citu nelaimju gadījumos.

 


AtpakaļPieteikties mūsu jaunumiem DEAC Pieteikties jaunumiem

Iegūstiet noderīgu IT informāciju un mūsu jaunumus, pierakstoties šeit!

Biznesa IT risinājumi DEAC Nozares līderis

Uzticams partneris klientiem no 40 valstīm, atzīts pakalpojumu sniedzējs Eiropā.

Biznesa IT risinājumi DEAC Pieredzējuši IT eksperti

Profesionāls un operatīvs IT atbalsts 24/7.

Biznesa IT risinājumi DEAC Datu drošība 24/7

Augstākā līmeņa datu aizsardzība pret visu veidu apdraudējumiem. 

deac-partners-logo