... Jaunumi ... Informācija medijiem ...

DEAC: dati nevar būt 100% droši

DEAC: dati nevar būt 100% droši
03.05.2011 | Novērtējums

Nesenais ziņu aģentūras “Leta” portāla uzlaušanas gadījums ir aktualizējis diskusiju par datu drošību, tostarp arī starp arī profesionāļiem datu uzglabāšanas un drošības jomā. „Pasargāt savus datus 100% nav iespējams, taču var izdarīt visu iespējamo, lai datu drošības līmeni paaugstinātu, lai piekļūšana pie datiem būtu maksimāli apgrūtināta. Diemžēl, dati ļoti bieži tiek zaudēti ne tādēļ, ka pietrūktu līdzekļu to aizsargāšanai, bet gan vieglprātīgas attieksmes vai nezināšanas dēļ,” uzskata Eiropas datu centru operatora DEAC valdes priekšsēdētājs Andris Gailītis.


“Latvijā reti kurš uzņēmums kā ļoti svarīgus biznesa riskus izvirza IT risinājumu drošību. Tas ir gluži tāpat, kā par automašīnas signalizāciju sākam domāt pēc tam, kad tā jau nozagta, līdzīgi kā par dzīvokļa apsardzi vai īpašuma apdrošināšanu vien tad, kad nelaime jau notikusi. Tāpat ir arī ar datiem, jo par to drošību tiek pastiprināti domāts vien tad, kad kāds jau tiem ir nesankcionēti piekļuvis un savtīgi sācis izmantot,” salīdzina Andris Gailītis.

“Nav svarīgi, cik liels vai mazs ir datu centrs, kā arī vai tas ir lēts vai dārgs. Bet svarīgi ir, lai izglītotāks ir datu īpašnieks, lai, būdams klients, pieprasītu no datu centriem kompetenci datu uzglabāšanā un drošībā, nepārtrauktu procesu uzraudzību, atbilstošu tehniku, programmu nodrošinājumu, fizisko telpu drošību, kā arī alternatīvas elektrības un interneta piegādes jomās,” uzskaita Anris Gailītis, piebilstot, ka svarīgi ir, lai datu centros būtu nevis dažas, bet gan visas no uzskaitītajām lietām, jo tikai tā var iegūt priekšnoteikumus datu drošības nodrošināšanai.

“Mānīgs ir priekšstats, ka pietiek vien ar labu un jaudīgu aparatūru. Tā sevi bieži māna valsts organizācijās. Ja atbildīgais IT speciālists plkst. 17:00 beidz darbu un dati ir palikuši neuzraudzīti, tad līdz nākamas darba dienas sākumam hakeri tur var sastrādāt brīnumdarbus. Tāpēc jau datu centros ir diennakts dežuranti, kuri cenšas sekot līdzi visām aizdomīgajām darbībām un nevēlamo savlaicīgi apturēt,” diennakts uzraudzības nepieciešamību skaidro Andris Gailītis.

“Ir redzēti arī tādi biroji, tai skaitā arī valsts organizācijās, kur datu iekārtas atrodas visiem darbiniekiem un arī apmeklētājiem pieejamā vietā. Par kādu fizisku datu drošību tur var runāt? Pat ja ne apzināti, tad netīšām, garāmejot, piemēram izraujot kādu no kabeļiem vai nospiežot kādu no pogām, var ietekmēt datus un to apmaiņu,” satraucas Andris Gailītis, atgādinot, ka dēļ fiziskās datu drošības, viens no DEAC datu centriem atrodas Grīziņkalna  pazemes bunkurā, kurš izturētu pat atomsprādzienu.

Vieglprātīgi mēdz izturēties arī pret datu rezerves kopijām, uzskatot to par nevajadzīgu piesardzību. “Jā, šīs rezerves kopijas ir maksas pakalpojumus, jo tām ir nepieciešami papildus datu nesēji, taču ikviens, kurš kaut reiz ir savus datus apzināti vai neapzināti pazaudējis, saprot, kāda ir rezerves kopijas vērtība. Ne vienmēr ir iespējams atjaunot visus datus, bet kā minimums var atjaunot datu bāzi vai interneta portāla darbību tādā apjomā, kā tas bija pirms rezerves kopijas neņemšanas,” norāda Andris Gailītis.

Datu uzturēšanas pakalpojumu sadārdzina arī datu centru ieguldījumu alternatīvas elektrības un sakaru kanālu uzturēšanā. “Protams, ka vieglāk ir paļauties, ka elektrība un internets mana vada galā būs vienmēr un tāpēc lieki netērēties, taču lai dati būtu drošībā un vienmēr pieejami, ir vajadzīgi gan elektrības ģeneratori, sildītāji un dzesētāji, izīrētas radio frekvences. Tas viss maksā papildus naudu, bet arī dati dēļ tā ir lielākā drošībā,” uzskata Andris Gailītis.


Atpakaļ
Rating
Pieteikties mūsu jaunumiem DEAC Pieteikties jaunumiem

Iegūstiet noderīgu IT informāciju un mūsu jaunumus, pierakstoties šeit!

Biznesa IT risinājumi DEAC Nozares līderis

Uzticams partneris klientiem no 40 valstīm, atzīts pakalpojumu sniedzējs Eiropā.

Biznesa IT risinājumi DEAC Pieredzējuši IT eksperti

Profesionāls un operatīvs IT atbalsts 24/7.

Biznesa IT risinājumi DEAC Datu drošība 24/7

Augstākā līmeņa datu aizsardzība pret visu veidu apdraudējumiem. 

deac-partners-logo