... Jaunumi ... Informācija medijiem ...

Diena: Interneta telefonija uzņēmējiem vēl sveša

Diena: Interneta telefonija uzņēmējiem vēl sveša
21.02.2005

Diena: Interneta telefonija uzņēmējiem vēl sveša

Uzņēmēju piesaistīšanai operatoriem jāceļ sakaru kvalitāte

Interneta telefonija, kas pasaulē attīstās milzu ātrumā un piesaistījusi telekomunikāciju milžu British Telecom, AT&T un Vodafone uzmanību, Latvijā vēl ir bērnu autiņos. Tam iemesls ir asa mobilo un fiksēto sakaru operatoru konkurences cīņa, zemais interneta lietotāju skaits un datu pārraides joprojām neatbilstošā kvalitāte. Tie uzņēmēji, kuri zina par šāda pakalpojuma esamību, vairās no to izmantošanas, jo trūkst pārliecības par mūsdienu prasībām atbilstošu sakaru kvalitāti. Savukārt interneta telefonijas operatori tieši šā iemesla dēļ no plašām mārketinga kampaņām pagaidām izvairās. Patlaban viņu klientu lokā ir mājas interneta lietotāji, kuru skaits pieaug no dienas dienā, taču par pakalpojumiem interesējušies arī vismaz simts uzņēmēju, norāda Latvijas Interneta telefons (LIT) direktors Raimonds Silenieks.

Par labu interneta telefonijai runā tās neticami zemie tarifi sarunām ar ārzemēm. Faktiski lietotājs maksā tikai starpsavienojuma tarifu, zvanot no sava datora uz kādu no ierastajiem sakaru līdzekļiem. Ja otrā galā atrodas persona, kas arī izmanto interneta telefonu, zvans ir bez maksas. Turklāt interneta telefonijā ir pieejami visi tie paši papildu pakalpojumi, kurus gadu gaitā ir izstrādājuši un klientiem piedāvā mobilo un fiksēto sakaru operatori.

Atverot divu Latvijā zināmāko interneta telefoniju mājaslapas www.lit.lv un http://1tele.net, redzams, ka to piedāvājums ir diezgan atšķirīgs. Ja pēdējais piedāvā lejupielādēt speciālu programmu, tad pirmajam dators kā iekārta nav nepieciešams. Abas piedāvā mobilitāti saviem klientiem, ātru, samērā kvalitatīvu un galvenais — lētu sazināšanās līdzekli. LIT direktors R.Silenieks norāda, ka uzņēmēju interese par pirms pāris gadiem dzimušo sakaru formu vēl ir neliela, taču tā noteikti pieaugs jau šogad. Interneta telefonijas pakalpojumu sniedzējfirmas Direct mārketinga direktors Guntis Vītols savukārt prognozēs nav tik optimistisks, sakot, ka manāmas pārmaiņas nebūs, taču ir ieņemts pareizais virziens. "Vairāk nepieciešams pārverēt aizspriedumus, nevis tehnoloģiskas grūtības," pārliecināts ir G.Vītols, un R.Silenieks viņam piekrīt, uzsverot, ka nozīmīga loma interneta telefonijas popularizēšanā būs tieši masu saziņas līdzekļiem.

Latvijas uzņēmēji izvairīgi

Nordic Industrial Park nodarbojas ar tirdzniecības un rūpniecības platību piedāvāšanu vietējiem un ārvalstu uzņēmējiem, tāpēc ar partneriem jāsazinās ik dienas. Firma izmanto ierastos komunikāciju veidus, internetam atstājot elektroniskā pasta un informācijas meklēšanas funkciju. "Kompānijas līmenī vēl neesam apsvēruši iespēju izmantot interneta telefonus, jo nav pārliecības par šo sakaru kvalitāti. Darbības profila dēļ mums jābūt pārliecinātiem, ka liela apjoma ienākošo zvanu gadījumā neradīsies problēmas ar savienojumu kvalitāti," saka Nordic Industrial Park mārketinga direktore Elita Moiseja. Uzņēmums gan nenoraida iespēju nākotnē izmēģināt kādu alternatīvu sakaru formu, par iemeslu minot izdevīgos tarifus.

Līdzīgās domās ir Digitālās ekonomikas attīstības centra (DEAC) valdes priekšsēdētājs Andris Gailītis. Pārstāvot tehnoloģiju uzņēmumu, par interneta telefonijas attīstību mūsu valstī viņš ir noskaņots pozitīvi, taču uzskata, ka patlaban sakaru kvalitāte nespēj apmierināt biznesa klientus. "Manuprāt, interneta telefonija ir apsveicama lieta privātajiem lietotājiem," stāsta A.Gailītis, "taču korporatīvo klientu prasībām tā vēl ir neatbilstoša." Zvanot uz ārzemēm, mēs nevaram pieļaut, ka vairākas reizes būtu jāpārzvana klientam apgrūtināto sakaru dēļ, norāda A.Gailītis. "Tas traucētu mūsu darbiniekiem pilnvērtīgi veikt savus pienākumus, turklāt izmaksu ziņā pārzvanīšanas varētu pat pārsniegt patlaban izmantoto sakaru pakalpojuma sniedzēja piesūtītos rēķinus," secina DEAC valdes priekšsēdis.

Pasaulē grandioza izaugsme

Žurnāla Newsweek aptaujātie eksperti ir pārliecināti, ka šis gads būs interneta telefonijas revolūcijas gads. Patlaban ASV internetā balsi pārraida

1 miljons cilvēku, no kuriem 400 000 ir Vonage klienti, kas mēnesī par nelimitētiem zvaniem maksā 25 dolārus. Līdz 2008.gadam interneta telefona lietotāju skaits ASV vien varētu sasniegt 16 miljonus, uzskata mārketinga pētījumu firma Frost&Sullivan. Taču Londonā esošā tehnoloģiju konsultāciju firma Ovum publicējusi nozares pārskatu, kurā norāda, ka, ņemot vērā pieaugošo interneta telefona Skype popularitāti Eiropā, visā pasaulē 2009.gadā balss sakarus globālajā tīmeklī lietos 200 miljoni cilvēku.

Respektablā telekomunikāciju giganta AT&T paziņojums presei šā gada janvārī norāda, ka tā gatava investēt simtiem miljonu dolāru šīs nozares attīstībā. Par interneta telefonijas klientiem jau tuvākos mēnešus plānojušas kļūt tādas firmas kā Boeing, Ford un pat ASV banka, savā preses paziņojumā norāda AT&T.

Eiropas interneta telefonijas pamatakmens, pēc Newsweek vārdiem, ir zviedru un igauņu kopražojums Skype. Ar 21 miljonu lejupielādētu programmu, firma ieņem stabilu pirmo vietu kontinentā, un tās popularitāte pieaug ar katru dienu. "Ar Skype saskaros gandrīz katru dienu, taču patlaban to vairāk izmantoju privātām vajadzībām, nevis uzņēmuma darbībā," norāda kafijas automātu piegādes un servisa kompānijas SIA Sankafija direktors Māris Kiseļovs. Viņš ir pārliecināts, ka, piemēram, tādā veidā nākotnē būtu daudz izdevīgāk sazināties ar saviem Itālijas partneriem. Daudz aktīvāk Skype lieto sabiedrisko attiecību firmas Baltijas komunikāciju birojs darbinieki. Tās direktors Mārcis Krastiņš norāda, ka darbiniekiem ir iespēja daudz darba paveikt mājās, jebkurā brīdī varot sarīkot telekonferenci, kā arī tas ir ērts sazināšanās veids ar paziņām ASV.

Skype vēl nav paspējis neko nopelnīt, lai gan lēnām pieaug tā komerclietotāju skaits, kas par sarunām ārpus Skype maksā noteiktu tarifu. Perspektīvā paredzēts pārdot lejupielādējamus zvana toņus, kā arī biznesiem pielāgotus komunikāciju risinājumu
 

Kristaps Pētersons
Diena

21.02.2005


AtpakaļPieteikties mūsu jaunumiem DEAC Pieteikties jaunumiem

Iegūstiet noderīgu IT informāciju un mūsu jaunumus, pierakstoties šeit!

Biznesa IT risinājumi DEAC Nozares līderis

Uzticams partneris klientiem no 40 valstīm, atzīts pakalpojumu sniedzējs Eiropā.

Biznesa IT risinājumi DEAC Pieredzējuši IT eksperti

Profesionāls un operatīvs IT atbalsts 24/7.

Biznesa IT risinājumi DEAC Datu drošība 24/7

Augstākā līmeņa datu aizsardzība pret visu veidu apdraudējumiem. 

deac-partners-logo