... Jaunumi ... Informācija medijiem ...

Negaisa laikā ikviena lietotāja dati var būt apdraudēti

Negaisa laikā ikviena lietotāja dati var būt apdraudēti
16.06.2011 | Novērtējums

Datu centru operatora DEAC pieredze liecina, ka datu pārraide negaisa laikā Latvijā ir apdraudēta. Pēc negaisa nākas saskarties ar klientu neapmierinātību un sūdzībām par sabojātiem vai pat neatgriezeniski zaudētiem datiem. “Datu centrs, ja tā pamata uzdevums ir droša datu uzglabāšana, protams, rūpējas par datu drošību arī negaisa laikā, taču tas nevar uzņemties atbildību par apdraudējumiem, kādi negaisa laikā var būt datu ceļā no ikkatra lietotāja datora līdz datu centram,” stāsta DEAC valdes priekšsēdētājs Andris Gailītis.


„DEAC datu centros pērkona negaiss nekādā veidā nevar ietekmēt sistēmu darbību vai klientu iekārtas. Lai arī cik spēcīgs būtu pērkona negaiss, tas nevar izraisīt ne sakaru pārtraukumus datu centros, ne arī kļūmes klientu sistēmu darbībā,” skaidro Andris Gailītis.

Taču, ņemot vērā to, cik daudzviet Latvijā pavirši izturas pret datu pārraidi, Andris Gailītis tomēr iesaka izvairīties no aktīvas datu plūsmas negaisa laikā. “Pat ja par datu drošību ir parūpējies datu centrs, kā arī vieta, no kuras tiek attālināti piekļūts datiem ir droša, taču jābūt drošam ir arī par datu tālo ceļu no datora līdz datu centram, taču tur mēdz būt iesaistīti pārāk daudzi un attiecīgi arī izkontrolēt visu iespējamo iesaistītu drošības līmeni ir grūti,” uzskata Andris Gailītis.

„Biznesa nepārtrauktības nodrošināšanai ir vitāli svarīgi būt pārliecinātam, vai interneta pakalpojumu sniedzēja izmantotie internet kanāli ir droši, profesionāli tiek uzturēti komunikāciju mezgli, cik bieži ir bijušas izmantotā interneta kanāla dīkstāves, it īpaši zibens laikā,” izskaidro Andris Gailītis.

“Salīdzinoši daudz datu pārraides kabeļu joprojām ir pa gaisu, un netiek izmantoti pazemes optiskie kabeļi. To ikviens var novērot Rīgā, kur starp mājām mudž no dažādiem savilktiem gaisa datu pārraides kabeļiem,” stāsta DEAC tehniskā departamenta vadītājs Edgars Lukss, piebilstot, ka zibens laikā šādi kabeļi ir tiešs apdraudējums tobrīd tur esošajiem datiem.

Viena no galvenajām problēmām negaisa laikā ir saistīta ar elektrības padeves traucējumiem. Datu centri ir aizsargāti ar ļoti jaudīgām UPS un automātiskām pārslēgšanās sistēmām no ārējiem un iekšējiem elektrības pievadiem, tai skaitā dīzeļģeneratoriem. Taču šādas iekārtas retāk ir birojos, kur nu vēl mājās, pat ne visiem interneta pakalpojumu sniedzējiem.

“Zibens laikā var notikt elektrības pārslodze. Ja ar speciālas aparatūras palīdzību datortehnika netiek aizsargāta, tad zibens var sabojāt gan datu pārraides specializēto aparatūru, gan datoru barošanas blokus, mikroshēmas, kā arī cietus diskus ar uzglabātajiem datiem,” zina stāstīt Edgars Lukss.

Edgars Lukss norāda, ka ikviens dators, kurš nav aizsargāts pret elektrības traucējumiem, ir apdraudēts. Var tikt sabojāti gan barošanas bloki, gan mātes plātes, un ļoti apdraudētas  ir arī tādas failu sistēmas kā FAT un FAT32, kuras ikdienā tik bieži izmanto vienkāršie lietotāji.

“Ja negaisa laikā ir tikko bojāta mājas datora failu sistēma, kas neaizsargātos datoros mēdz notikt, un vienlaicīgi tobrīd tiek veikta datu sinhronizācija ar datu centru, tad pastāv iespēja, ka sabojātie faili nonāk arī datu centrā. Tas gan nenozīmē, ka dati ir pilnībā zaudēti, jo datu centros tiek veiktas datu kopijas un tāpēc datus iespējams atjaunot. Taču, ja datu kopijas netiek veiktas, tad gan ir iespējams, ka dati zuduši neatgriezeniski,” norāda Edgars Lukss.

Diemžēl, ne visi interneta sniedzēji spēj nodrošināt pietiekamu aizsardzību savai infrastruktūrai, to komunikācijas nav pietiekami aizsargātas, bieži vien pat atklātas. Datu centru komunikācijas ir zem zemes vai arī slēgtās, datu centra telpās. Optikas, jeb šķiedras kabeļi, pa kuriem tiek nodrošināts interneta kanāls, atrodas zem zemes un ir nodrošināti pret dabas stihijām.

Edgars Lukss atzīst, ka daudzās sūdzības negaisa laikā liecina tikai par to, ka interneta darbība un datu glabāšana Latvijā daudzviet tiek nodrošināta ļoti pavirši, tai skaitā lēti un neefektīvi.

“DEAC datu centra telpas ir projektētas tā, lai atbilstu visaugstākajai drošības pakāpei, kā arī aprīkotas ar zibensnovedējiem. Datu centros ir arī vairāki interneta slēgumi Latvijas stratēģiskās vietās, kas nepieļauj sakaru pārtraukumus. Sistēmu un tehnikas darbību 24h uzrauga tehniskais personāls, kas spēj ātri un profesionāli reaģēt,” profesionālu datu centru priekšrocības uzskaita Andris Gailītis.


Atpakaļ
Rating
Pieteikties mūsu jaunumiem DEAC Pieteikties jaunumiem

Iegūstiet noderīgu IT informāciju un mūsu jaunumus, pierakstoties šeit!

Biznesa IT risinājumi DEAC Nozares līderis

Uzticams partneris klientiem no 40 valstīm, atzīts pakalpojumu sniedzējs Eiropā.

Biznesa IT risinājumi DEAC Pieredzējuši IT eksperti

Profesionāls un operatīvs IT atbalsts 24/7.

Biznesa IT risinājumi DEAC Datu drošība 24/7

Augstākā līmeņa datu aizsardzība pret visu veidu apdraudējumiem. 

deac-partners-logo